Protetyka stomatologiczna- to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem utraconych lub znacznie zniszczonych zębów. Wykonujemy prace protetyczne zarówno ruchome- takie, które pacjent może samodzielnie usunąć z jamy ustnej (protezy całkowite, częściowe akrylowe, nylonowe, acetalowe, szkieletowe) jak i stałe- zacementowane przez lekarza w gabinecie (licówki, korony, mosty, odbudowy na implantach), a także prace kombinowane, stanowiące połączenie obu typów protez.

Dobór odpowiedniego uzupełnienia protetycznego następuje po wnikliwej analizie konkretnego przypadku, z uwzględnieniem życzeń Pacjenta.

Przy projektowaniu prac protetycznych konieczna jest analiza wielu czynników. Naszym priorytetem jest najwyższa jakość prac protetycznych, estetyka, funkcjonalność i ich naturalny wygląd.

Korona cyrkonowa

Korona to uzupełnienie protetyczne stałe, które pozwala na trwałą odbudowę zębów bardzo zniszczonych. Stosujemy je również ze wskazań estetycznych, jeżeli chcemy skorygować kształt, kolor czy ustawienie zębów, a inne metody leczenia nie mogą być zastosowane z różnych względów. Korona może być pojedyncza, albo być częścią większej pracy protetycznej (mostu) lub montowana do implantu

W naszym gabinecie wykonujemy korony tylko w technologii cyfrowej, po preparacji zęba jest wykonywany skan ( cyfrowy wycisk) wiodącym skanerem Primescan. Dodatkowo jest wykonywana dokumentacja fotograficzna. Następnie wirtualny model trafia do wiodącego laboratorium, gdzie technik projektuje przyszłą koronę. Każdy projekt jest akceptowany przez lekarza prowadzącego leczenia. Po akceptacji korona jest frezowana z bloczka cyrkonowego, a następnie charakteryzowana na podstawie zdjęć.

Tak wykończona praca trafia do nas, a finalnie do przymiarce i akceptacji przez Pacjentka zostaje zacementowana do zęba lub przykręcona do implantu

Przed
Po

Uzupełnie braku zębowego za pomocą cyrkonowego mostu protetycznego z użyciem skanera wewnatrzustnego

Licówka

Licówka to cienki płatek porcelany przyklejany do zęba. Najczęściej wymaga tylko minimalnej preparacji tkanek zęba. Licówki najczęściej są  wykonane z dwukrzemianu litu. Największą ich zaletą jest bardzo wysoka estetyka, są praktycznie niemożliwe do odróżnienia od własnych zębów oraz minimalna inwazja i trwałość. W leczeniu za pomocą licówek najważniejsze jest odpowiednie planowanie. Jeszcze przed dotknięciem zęba wiertłem na podstawie skanów i zdjęć jest przygotowany i „przymierzony” na zęby Pacjenta projekt. Po akceptacji przez Pacjenta i lekarza i doborze koloru ząb jest preparowany i skanowany. Pacjent opuszcza gabinet w licówkach tymczasowych.  Dalej wszystko odbywa się podobanie jak w przypadku koron

Przed
Po
Kontrola licówek po 4 latach

WYSOKA ESTETYKA
Uzupełnienia pełnoceramiczne zrewolucjonizowały możliwości uzyskiwania efektów estetycznych koron. Ząb naturalny jest na tyle transparentny, że światło przechodzi przez całą jego grubość. Podobny efekt otrzymujemy przy uzupełnieniach pełnoceramicznych, gdzie uzyskujemy wyrafinowane efekty estetyki własnych zębów. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych w przeciwieństwie do koron porcelanowych na metalu unikamy również efektu sinego dziąsła, w okolicy szyjki zęba.

BIOKOMPATYBILNOŚĆ
W środowisku jamy ustnej stopy metali stosowane w uzupełnieniach protetycznych mogą ulegać korozji, wykazując działania toksyczne. Za wywołanie korozji odpowiedzialne są głównie jony metali nieszlachetnych. Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu. Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu. Badania wykazały, że na powierzchni cerconu stwierdza się występowanie i kondensację płytki bakteryjnej w stopniu znacznie mniejszym niż w przypadku szkliwa, cementu lub jakiegokolwiek innego materiału służącego do odbudowy. Dzieje się tak dzięki idealnej gładkości powierzchni oraz elektrostatycznemu oddziaływaniu odlewu ze szkła ceramicznego.