Bruksizm to jednostka chorobowa, która polega na mimowolnym zgrzytaniu i zaciskaniu zębów.

JAKA JEST PRZYCZYNA BRUKSIZMU?

Według teorii Grabera człowiek współczesny ciągle musi przezwyciężać trudności życia codziennego, które stają się źródłem dużego napięcia psychicznego. Nie ma on jednak możliwości (tak jak jego praprzodkowie przed wiekami) na wyładowanie ich w walce i ciężkiej pracy. Dlatego też układ nerwowy człowieka ulega ciągłemu „przeciążeniu”, często przy niewystarczającym „odciążeniu”. Organizm „wyładowuje” emocje w postaci czynności zastępczych- koncentrują się one głównie na mięśniach narządu żucia, gdyż w przeszłości był on zaprogramowany w celach agresywnych.

Badania wykazują ścisłe powiązanie między poziomem stresu w pracy a mimowolnym zaciskaniem zębów, stąd bardzo często dotyczy on ludzi na wysokich, odpowiedzialnych stanowiskach, częściej kobiet niż mężczyzn.

JAK SPRAWDZIĆ, CZY MAM BRUKSIZM?

Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań:

  • 1. Czy odczuwasz dyskomfort w okolicach mięśni narządu żucia (ból, wzmożone napięcie, zmęczenie szczególnie po nocnym odpoczynku, sztywność mięśni)?
  • 2. Czy cierpisz na częste bóle głowy, twarzy, mięśni obręczy barkowej, karku, pleców?
  • 3. Czy Twój partner zwraca uwagę na to, że w nocy zgrzytasz zębami?
  • 4. Czy ścierasz swoje zęby (stają się coraz krótsze), masz ubytki przyszyjkowe, pęknięcia szkliwa, cierpisz na nadwrażliwość zębiny?
  • 5. Czy prowadzisz stresujący tryb życia?

Jeżeli na co najmniej 3 z 5 pytań Twoja odpowiedź brzmi „tak”, powinieneś pilnie udać się na konsultację lekarską.

CZY WARTO LECZYĆ BRUKSIZM?

Bruksizm to choroba, która powoduje rozległe zniszczenia w obrębie zębów, dziąseł, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych, dlatego warto, a nawet trzeba go leczyć i to jak najszybciej po rozpoznaniu jego pierwszych objawów.

Nieleczony bruksizm prowadzi do rozległego zniszczenia zębów (pęknięcia, ubytki przyszyjkowe, „zjadanie” zębów, aż po poziomu dziąsła, złamania koron zębów, silna nadwrażliwość zębiny, recesje dziąsłowe, powikłania ze strony miazgi zęba) powstania nieodwracalnych zmian w stawie skroniowo-żuchwowym wraz z następowymi objawami usznymi (szumy , trzaski) zmiany w rysach twarzy (twarz „kwadratowa” na skutek przebudowy mięśni żucia) i wiele innych powikłań.

JAK LECZYMY BRUKSIZM?

W leczeniu bruksizmu stosujemy specjalne szyny relaksacyjne, które chronią powierzchnie zębów przed dalszym ścieraniem się, uniemożliwiają zaciskanie zębów oraz „wymuszają” prawidłową relację szczęki i żuchwy (pozycja relaksacyjna dla mięśni żucia).

W czasie terapii bruksizmu w naszym gabinecie pacjent otrzymuje porady dotyczące samokontroli oraz fizykoterapii, które są integralną częścią leczenia.

Równoczasowo przeprowadzamy leczenie objawowe towarzyszących dolegliwości (leczenie nadwrażliwości zębiny) oraz powstałych już zmian (odbudowa zniszczonych powierzchni zęba, wypełnienie ubytków przyszyjkowych).