NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBINY, CZYLI JAK BYĆ MĄDRYM POLAKIEM PRZED SZKODĄ

Czy odczuwasz silny, krótkotrwały ból zębów w czasie spożywania zimnych lub ciepłych pokarmów lub napojów? Nadwrażliwość zębów to przykra dolegliwość, na którą cierpi 20% społeczeństwa. Nadwrażliwość pojawia się, gdy zębina bądź cement korzeniowy zostają odsłonięte. To tkanki zęba, które fizjologicznie nie mają kontaktu ze środowiskiem jamy ustnej. Występują w nich mikroskopijne kanaliki, które są drogami donerwu. Po odsłonięciu kanalików w wyniku cofania się tkanki dziąsła lub utraty szkliwa nerwy są łatwiej stymulowane przez pewne drażniące bodźce.
Jeżeli bezpośrednią przyczyną nadwrażliwości jest odsłonięcie zębiny/cementu korzeniowego, najważniejszym sposobem zapobiegania nadwrażliwości jest ZAPOBIEGANIE RECESJOM (COFANIU SIĘ) DZIĄSEŁ.
Co sprzyja powstaniu recesji?
– Zbyt mocne szczotkowanie lub korzystanie ze szczoteczki z twardym włosiem.
-Zgrzytanie zębami
-Nieumiejętne czyszczenie zębów
-Zaniedbywanie higieny jamy ustnej, co doprowadza do stanów zapalnych dziąseł
-Wady zgryzu

POWSTANIE RECESJI JEST NIEODWRACALNE. Dlatego tak ważne jest ich zapobieganie.

Wszystkie nasze działania, które powodują uszkodzenie/utratę/osłabienie szkliwa ( zaciskanie, zgrzytanie zębami, wybielanie zębów bez kontroli stomatologa, szkodliwe parafunkcje np. obgryzanie ołówków) stają się bezpośrednimi przyczynami odsłonięcia zębiny i wystąpienia nadwrażliwości.

Oto niektóre działania, jakie można podjąć, aby leczyć nadwrażliwość zębów i zapobiegać jej:
1. Używaj szczoteczki z włosiem o średniej twardości, co pomoże ograniczyć cofanie się dziąseł.
2. Szczotkuj zęby łagodną pastą, która pozwoli usunąć płytkę nazębną, a jednocześnie złagodzi objawy nadwrażliwości.
3. Szczotkuj i nitkuj zęby dwa razy dziennie, aby zapobiec cofaniu się dziąseł. Zapytaj swojego dentystę o prawidłową technikę szczotkowania i nitkowania zębów!
4. Pamiętaj o konieczności czyszczenia wszystkich części jamy ustnej, w tym przestrzeni międzyzębowych i linii dziąseł.
5. Nie zaniedbuj profesjonalnej higienizacji przeprowadzanej w gabinecie dentystycznym- raz na pół roku zgłoś się na wizytę kontrolną, raz na rok wykonaj pakiet higienizacyjny.

Pamiętaj, że jeśli masz problem z nadwrażliwością zębów, udaj się na konsultację do swojego lekarza dentysty- pomoże Ci określić przyczynę nadwrażliwości. Dzięki stosowaniu bezpiecznych, profesjonalnych preparatów w gabinecie, szybciej pozbędziesz się problemu.